Kiedy nie można wyściubić nosa poza swoje cztery ściany, perspektywa udania się zagranicę, choćby dzięki lekturze, wydaje się wyjątkowo kusząca. A jeśli w tę wędrówkę zaprasza przesympatyczna blondynka z pasją do zwiedzania najdzikszych i najpiękniejszych zakamarków świata, to w taką podróż udamy się tym chętniej. Tym razem wytrawna podróżniczka, Beata Pawlikowska, zaprasza nas na Hawaje. Wyspy te były jej marzeniem od wielu lat? Co takiego spowodowało, że “Blondynka na Hawajach” (https://www.taniaksiazka.pl/blondynka-na-hawajach-beata-pawlikowska-p-1350754.html) musiała się w końcu tam pojawić?

Dlaczego Hawaje, czyli każdy ma swój Mount Everest

Beata Pawlikowska znana jest nie tylko z tego, że opowiada o miejscach swoich wypraw z pasją i znawstwem. Cele jej podróży, oprócz tego, że znajdują się na mapach świata, zyskują też inny wymiar – duchowy, mistyczny, poetycki. Nie inaczej jest z Hawajami, na które tym razem zaprasza nas dziennikarka. A właściwie z wulkanem, który od czasów szkolnych fascynował Pawlikowską. Wreszcie postanowiła spełnić swoje marzenie. Mauna Kea, czyli Biała Góra, to najwyższy szczyt świata, wyłaniający się z oceanu. Widoczna część góry ma 4205 metrów, jednak według specjalistów ma ponad 10 000 metrów, licząc od dna oceanu. Jest zatem znacznie wyższa niż Mount Everest… Dla rdzennych mieszkańców wysp jest miejscem świętym, któremu przez setki lat oddawano cześć, a i dzisiaj ten nieczynny od 4.500 lat wulkan jest miejscem wyjątkowym zarówno dla tubylców, jak i turystów.

W cieniu wielkiej góry

Oprócz opowieści o czarodziejskim wulkanie, autorka opisuje nam:

  • liczne czarne plaże z bazaltowym piaskiem,
  • rajskie wodospady na Big Island, ponoć najcudowniejszej wyspie na ziemi,
  • krętą drogę do Hany na wyspie Maui, jedną z najbardziej malowniczych tras turystycznych  świata,
  • magiczny las na wyspie Molokai, która jest gęsto zalesiona, niemal dziewicza i bezludna,
  • plażę Waiki na wyspie Oahu, która – dla równowagi – znajduje się w Honolulu w sąsiedztwie wygasłego wulkanu i… najbardziej luksusowych hoteli.

Dwa brzegi Hawajów

Beata Pawlikowska kroczy zatem drogą hawajskich mitów i opowieści, oddaje się rozważaniom nad trwałością tradycji i zmianami, jakie na tych terenach spowodował człowiek. Ale mimo częstego zwrotu w stronę natury i historii wyspy, blondynka nie stroni od ukazania nam znaków współczesności rozsianych na wyspach i tamtejszych rozrywek oferowanych turystom. Ogląda tańce hula, uczestniczy w koncercie ukulele, skacze do basenu na zatłoczonej plaży. I odpoczywa po trudach wyczerpujących wędrówek. W książce zatrzymuje dla nas tamten czas i przestrzeń, która dzięki wciąż czynnym wulkanom się co rusz zmienia. Opisom autorki towarzyszy oczywiście pozytywna energia i optymistyczne podejście do świata. Czyli coś, za co blondynkę kochamy chyba najbardziej.

Kawa zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com